Destinasyon

KAZDAĞLARI

Kazdağları, Türkiye’nin güney batısında, Truva Antik kentinin 70 km güneyinde Edremit Körfezinin kuzey kıyısı boyunca uzanır.

Balıkesir ve Çanakkale illerinin sınırları içinde yer alan Kazdağları, binlerce yıllık tarihi barındıran mitolojisi, endemik türlere ev sahipliği yapan doğası, zengin su kaynakları ve dünya literatürüne geçen oksijen içeriği ile gezegenimizin çok özel köşelerinden biri.

ADATEPE

Küçükkuyu’dan kıvrıla kıvrıla tırmanan bir yolla çıkılır Adatepe’ye. Yükseldikçe, nefes kesici güzelliklerle dolu Edremit Körfezi’nin bir başka ayrıntısı gözler önüne serilir. Daha köyün girişindeki mezarlığın önünden geçerken, benzersiz bir yere geldiğinizi anlarsınız.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinin kuzeyinde bulunan Adatepe, çok kültürlü tarihi ve doğal yapısını koruması sayesinde Türkiye’nin en çok konuşulan ve ziyaret edilen köylerinden biridir. İda Dağı’nın batı yamaçlarında, Edremit Körfezi’nin kuzey ucunda bulunan Adatepe, Küçükkuyu’ya 3.5 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 280 metre yüksekliktedir.

İDA BLUE’NUN HİKAYESİ

1980’lere gelindiğinde, Adatepe’nin gelişimine ve günümüze dek korunmasına etki eden sürece girilir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden Adatepe’yi gezmek için gelen bir grup aydın buradaki büyülü atmosferden çok etkilenir. Sanatçı, yazar, mimar, akademisyen, iş insanı kimliği bulunan bazı isimler Adatepe’den ev alıp restore ettirirler.

ANTİK KENTLER

TRUVA ANTİK KENTİ: MÖ 3000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi ile dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan Truva Antik Kenti, Homeros’un İlyada Destanı’nda bahsedilen Troya Savaşı’nın yapıldığı yer olarak da biliniyor. Troya Antik Kenti 1998’den beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.