Destinasyon

KAZDAĞLARI

KAZDAĞLARI

Kazdağları, Türkiye’nin güney batısında, Truva Antik kentinin 70 km güneyinde Edremit Körfezinin kuzey kıyısı boyunca uzanır.

Balıkesir ve Çanakkale illerinin sınırları içinde yer alan Kazdağları, binlerce yıllık tarihi barındıran mitolojisi, endemik türlere ev sahipliği yapan doğası, zengin su kaynakları ve dünya literatürüne geçen oksijen içeriği ile gezegenimizin çok özel köşelerinden biri.

Binlerce yıllık tarihi taşıyan İda, antik çağlardan günümüze taşınan büyük ozan Homeros’un İlyada destanında Olympos ile birlikte tanrıların yaşadığı yer olarak anlatılmıştır. Bilinen ilk hikâyesini İlyada sayesinde öğrendiğimiz Kazdağları Zeus’un Hera’ya aşık olduğu, Truva Savaşı’nın başladığı, mitolojik tanrıların savaştığı, ziyafet sofraları kurduğu ve yaşadığı kutsal topraklardır.

Kazdağları, batıda Dede Dağı, ortada esas Kaz Dağı ve üç tepesi (kuzeyde Babadağ, ortada Karataş Tepe, güneyde Sarıkız Tepesi), doğuda Eybek Dağı, kuzey doğuda Gürgen Dağı ve Kocakatran Dağı’ndan oluşmaktadır.

Kazdağları, muhteşem doğası ile Türkiye’nin en büyük zenginliklerinden biridir. Homeros’un İlyada destanında sık sık ”Bin pınarlı İda” dediği Kazdağları’nda bugün de neredeyse her adımda su kaynakları çıkar. Kaynakların vadilerde oluşturduğu şelaleler ile cennetten bir köşe gibidir. Kazdağları’nın dünyada, oksijen zenginliği açısından Alp Dağları ile birlikte iki önemli bölgeden biri olduğu bilinir.

Kaz Dağı’nın üzerine yerleşmiş, kuzey-güney istikametine uzanan derin vadi ve kanyonları, flora ve fauna açısından zengin bir potansiyel barındırır, özellikle bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik ana kaynak değerini oluşturur. Kazdağı’nda 800 farklı cins ve türde bitki örtüsü bulunur. Bunların içinde, başta Kazdağı Göknarı olmak üzere 32 adet bitki taksonu ise endemiktir. Meşe, kestane, gürgen, karaçam ve çeşitli maki türleri ile Kazdağı, Türkiye’nin ve dünyanın çok özel coğrafi bölgelerinden biridir.