Deneyimler

ZEYTİN HASADI

Yunan mitolojisine göre, Zeus kendisine en değerli hediyeyi verene kentin koruyuculuğunu verecektir. Bunun için bir yarışma yapar. Denizler tanrısı Poseidon, Zeus’a uzak diyarlara dahi uçarak gidebilen ve savaşta yenilmeyecek bir at armağan eder. Athena’nın hediyesi ise bir zeytin ağacıdır.

Zeytin ağacının muazzamlığı karşısında başta Zeus olmak üzere tüm tanrılar, tanrıçalar büyülenmiştir. Tüm hırsına rağmen Poseidon bile zeytin ağacından o kadar etkilenmiştir ki, zeytin ağacının üstünlüğünü kabul eder. Bunun üzerine Athena zeytin ağacından bir dal kırıp Poseidon’a verir. Böylece aralarındaki düşmanlık zeytin ağacının rakipsiz güzelliği karşısında yok olur.

Adatepe’de her yıl Ekim ve Kasım aylarında dalları moraran zeytin ağaçları için hasat zamanıdır. Kazdağları’nda zeytin hasadı bir şenlik havasında yapılır. Zeytin hasadı zamanı İda Blue için de en özel zamanlardan biri. Bu dönemde misafirlerimizle birlikte zeytin toplamaya gideriz. Zeytin hasadının yorgunluğunu ise zeytin ve zeytinyağının başrolde olduğu muhteşem sofralarla çıkarırız. Sizi bu deneyimi bizimle birlikte yaşamak İda Blue’ya davet ediyoruz.