Deneyimler

MİTOLOJİK TUR

TROYA ANTİK KENTİ: MÖ 3000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi ile dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan Troya Antik Kenti, Homeros’un İlyada Destanı’nda bahsedilen Troya Savaşı’nın yapıldığı yer olarak da biliniyor. Troya Antik Kenti 1998’den beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.
Kuruluş efsanesine göre deniz perisi Thetis ile denizler tanrısı Okeanos’un kızı Elektra, Zeus’un karısı olarak Dardanos’u dünyaya getirmiş. Dardanos’un oğlu Tros, Truad adlı kenti, onun oğlu İlus da Troya kentini kurmuştur.
Troya’da 1871 yılından itibaren yapılan kazılar, kentin tarihi boyunca defalarca kurulup yıkıldığını ortaya koyuyor. Dokuz kent katmanının yanında kırk iki yapı katı ortaya çıkarılmış. Daha sonraki yıllarda devam eden kazılar sonucu, tiyatro, hamamlar, çeşitli buluntular ile son derece gelişmiş bir kanalizasyon sistemi ve yapı temellerine de ulaşılmış.

ASOS ANTİK KENTİ: Troya’dan sonra bölgedeki en büyük antik kent olan Assos bir volkan konisi üzerinde kurulmuş. Midilli’den gelen Lelegler’in kurduğu Asos Antik Kenti, zamanının en önemli kıyı-tepe liman kenti olarak biliniyor. Lav akıntılarından oluşmuş kayalıklar kuzey ve güneyinde tabakalar halinde denize iniyor. Assos’un yerleşim yeri olarak seçilmesinin en büyük nedeni hem denize hem karaya hakim konumda yer alması. Assos’un güneyinde Ege Denizi ve Lesbos (Midilli) Adası, kuzeyinde Troya, batısında Lekton (Babakale) şehri, doğusunda İda (Kaz Dağı) ve güney doğusunda Pergamon şehri ile çevrili.
Assos tarihte sırasıyla Lidyalıların, Perslerin, İskender’in ,Roma ve Bizans İmparatorlukları’nın hakimiyetlerinden sonra 14 yy başlarında Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiş.
Ayrıca Assos tarihinin en önemli özelliklerinden biri de ünlü Filozof Platon’un öğrencilerinden Aristoteles’in 3 yıl boyunca Assos’ta yaşamış ve burada bir felsefe okulu kurmuş olması.