Deneyimler

ENDEMİK OTLAR TURU

Oksijen kalitesi, termal suları, kanyonları, şelaleleri, dereleri, ağaç zenginliği, hayvan türleri ve daha bir çok özelliği ile asırlardır adını bereketli İda olarak tarihe yazan Kazdağları, 800 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bu bitkilerin 32 çeşidi ise endemik. Yani sadece Kaz Dağları'nda yetişiyor.

Bu bitkilerden 29 tanesi, Milli Park alanında bulunuyor. Kaz Dağları'nın endemik bitki kaynağı durumunda olması bu bölgeyi dünyada eşsiz kılarken, araştırmacılar ve doğa meraklıları da, Kaz Dağları'ndan bu nedenle vazgeçemiyor.

Kazdağları, tarih öncesi dönemlerden bu yana yöre mutfağının vazgeçilmez otları ile şifa dağıtmaya devam ediyor. Kantaron otu, yüksük otu, sarıkız çayı (adaçayı), dağ nanesi, çeşitli kekik türleri (limon kokulu kekik, beyaz çiçekli kekik, mor kekik gibi), biberiye, zeytin otu, altın otu, karabaş gibi otların yanında mersin, defne, pelin ağaçları da yörenin çeşitli amaçlarla kullanılan endemik türlerinden.

Endemik Otlar Turu, eğitimli rehberlerin ve köyümüzün en eski sakinlerinin bilgi dağarcığının kapılarını aralayabileceğiniz meditatif bir deneyim yaşatıyor.