Çevre

BEHRAMKALE KÖYÜ

Günümüzde yakınlığından dolayı Assos Antik Kenti ile birlikte anılan Behramkale Köyü, Çanakkale’nin, Ayvacık ilçesinde, M.Ö. 1000'li yıllardan bu yana, kesintisiz olarak yaklaşık 3 bin yıldır yaşamın sürdüğü bir alandır. Bölgede bulunan çok sayıda antik yerleşim merkezinin en önemlilerinden biri olan Assos, ünlü filozof Aristo’nun burada evlenmesine neden olacak güzellikte saklı bir cennettir.

Tarihi evlerden oluşan köyde, Ortaçağ mimarisini andıran taş yapılar bulunur. Köyün Arnavut kaldırımlı yollarında yürürken Ege Denizi ve Midilli Adası muhteşem manzaralar sunar. Kazdağları'nın bol oksijenli doğası içinde yer alan köyde her yana dağılmış olan nefis kekik kokuları arasında sık sık yöreye özgü malzemeler satan köy halkıyla karşılaşırsınız.

Köyün kurulduğu tepenin kıyı kesimini oluşturan limanda yer alan yapılar, orijinal mimarisinin bozulmamasına dikkat edilerek onarılmış ve otel-restoran şeklinde hizmet vermektedir. Bölgenin en iyi plajı Kadırga Koyudur. Behramkale’nin doğu ve batısındaki köylerin hepsi yamaçlarda yer alır ve her köyün aşağısında denize girmek için uygun olan koylar bulunur.